7/24 Destek +90 538 211 45 67
Kos Adası koyları

Kos Adası Koyları

Kos Adası, Bodrum’a 8 deniz mili uzaklıkta, On İki Ada’dan biridir. Bodrum’a olan yakınlığı ve düzenli feribot seferleri olması, Türk turistlerin en fazla tercih ettikleri cazibe merkezlerinden biridir. İnce kumlu plajları, masmavi suları, temiz ve bakımlı plaj tesisleri Kos Adası koyları nın tercih edilme nedenlerindendir. Birbirinden güzel Kos Adası koylarında yüzmek yanı sıra birçok tarihi kalıntı ve müzeleri de ziyaret etmek mümkündür. Zengin bir tarihe sahip Kos Adası, özellikle Antik Çağ hekimi Hipokrat’ın doğum yeridir.

Kos Adası koylarında hizmet veren birçok plaj kulüpleri bulunmaktadır. Bunlar, şezlong, şemsiye, restoran, kafe, bar ve su sporları hizmetleri vermektedir. Ancak Kos Adası koylarında bu tesisleri tercih etmeyenlerde dilekleri yerlerden denize girebilmektedirler. Kos Adası’nın dört bir yanında denize girilebilecek cennet koylar bulunmaktadır. Bazı koylarda deniz oldukça sakin bazılarında dalgalı, plaj kumu genelde ince, bazı yerlerde çakıl taşlıdır. Su sporları, özellikle sörf yapmak isteyenler dalgalı denizin olduğu Kos Adası koyları tercih etmektedirler. Sakin ve huzurlu bir gün geçirmek isteyenlerde tesislerin bulunmadığı Kos Adası koylarda güvenle denize girip, dinlenebilmektedirler.

Kos Adası koyları
Kos Adası koyları

Belli başlı Kos Adası koylar ve plajlardan söz edecek olursak;

Kefalos – Ag. Stefanos Plajı tesis olmayan Kos Adası koyları ndan biridir. Hatta tarihe merakı olanlar bu plaja mutlaka ziyaret etmelidirler. Kıyıya yakın kayalıkta bulunan bir kilise ve bazilika kalıntıları, oldukça etkileyici bir görünüm sergilemektedir. Kayalıklara yüzerek bu kiliseyi ziyaret etmek mümkündür. Tesis bulunmaması ve sakin olması nedeniyle Kos Adası’nın en temiz plajlarından biri olduğunu söyleyebiliriz.

İnce kumlu, uzun bir sahile sahip Kos Adası koylardan biri de Kos Limanı’na 10 km uzaklıkta bulunan Tigaki Plajıdır. Plaj boyunca birçok tesis bulunmaktadır. Kuzeyinde akan dereyi geçince çıplaklar kampına ulaşılmaktadır.

Mastichari kasabasının bulunduğu koyda bulunan Tam Tam Plajı en çok tercih edilen Kos Adası koyları içindedir. Kos Adası merkeze yarım saat uzaklıktaki bu koy rüzgar aldığı için özellikle sörfçüler tercih etmektedir. İnce beyaz kuma sahip plajda balıkçı tavernalarına rastlamak mümkündür.

Kos Adası koyları içinde Kardamena, 3 km sahil şeridine sahip olup hem yüzmek hem de hoş vakit geçirmek için harika bir bölgedir. Denize paralel uzanan sokaklarında tavernalar, hediyelik eşya dükkanları bulunmaktadır. Paradise plajı olarak da bilinen bu koyun en önemli özelliklerinden biri de platin rengi ince kumudur.

Kuzeyde bulunan Kos Adası koyları içinde en kalabalık olan Marmari plajı, su sporları yapmak için ideal yerlerden biridir. Gündüz deniz, gece tavernada eğlenmek ve güzel bir gün geçirmek isteyenler için harika bir yerdir.

Kos Adası koyları içinde gidilmesi gerekenlerden biri de Kos Merkeze 10 km uzaklıkta bulunan Terma Plajıdır. Sahil şeridinin bir kısmı ince kum iken büyük bir kısmı da volkanik çakıl taşları ile kaplıdır. Denizi sıcaktır. Bunun nedeni termal sulara sahip olmasıdır. Plajın girişinde kayalarla çevrili doğal bir havuz bulunmaktadır. Sıcacık suyu olan bu havuza girmenizi tavsiye ediyoruz. Koyda fazla tesis olmadığı için giderken yiyecek içecek bulundurmak önemlidir.

Kuzey kesimdeki Kos Adası koylardan bir başkası da Marmari Plajıdır. En kalabalık ve hareketli plajlardan biridir. Uzun sahil şeridi boyunca plaj kulüpleri, tavernalar, restoranlar ve kafeler bulunmaktadır. İncecik kuma sahip koyda genellikle her türlü su sporları yapılmaktadır.

Tigaki ve Zipari Koyları da doğa harikasıdır. Zia Köyü, Dikaios dağına yakın koylardandır. Koyda muhteşem gün batımı manzarası görenleri adeta büyülemektedir. Gece de eğlence mekanları, tavernaları, köy kahveleri ile oldukça hareketlidir. Hediyelik eşya satan dükkanlar bulunmaktadır. Gündüz denize girip gece eğlence mekanlarında eğlenmek turistlerin ilgisini çekmektedir.

Kos Adası koyları denince ilk akla gelenlerden biri de Kefalo’dur. Geleneksel yapıları, zengin tarihi ile görülmeye değer koylardan biridir. Hemen yakınında Kamari Köyü bulunmaktadır. Buranın özelliği 5. Yüzyıldan günümüze kadar ayakta kalabilmeyi başarmış St Stephen bazilikasıdır. Çaprazında Kastri adacığı üzerinde Aziz Saint Nicholas şapı bulunmaktadır. Tarihe meraklı kişilerin Kos’a gitmişken Kefalo ve çevresini mutlaka görmelerini öneriyoruz.

Kos Adası koyları deniz turizmi açısından olduğu kadar tarih ve kültür bakımından da oldukça zengindir. Ülkemize oldukça yakın olan Kos Adası’na gitmenizi ve muhteşem koylarını görmenizi öneriyoruz. Kos kiralık motor yat seçenekleri ile bu koyları hızlı bir şekilde keşfedin.