7/24 Destek +90 538 211 45 67

Marmaris Kiralık Gulet

Marmaris kiralık gulet filomuzdan tatillerini guletlerle geçiren ziyaretçilerimiz, doğanın güzelliklerinden keyif aldıklarında, aynı zamanda bu destinasyonlardaki tarihi de görmezden geliyorlar. Bize göre bu güzelliklerin arkasındaki tarihi anlatmakta misafirlerimiz için çevreyi daha iyi tanımaları açısından fayda var. Gümüşlük’ten Marmaris’e uzanan Karia kıyıları, nispeten yakın zamana kadar büyük ölçüde ulaşım ve iletişim için denizlere bağımlı olan vahşi bir dağlık alandı. Bugün Bodrum’dan Milas’a yarım saatte hızlı bir şekilde otoyolla ulaşabilirsiniz, ancak yirmi yıl önce bu yolculuk eski yolda dört saat sürüyordu.

Anadolu’nun güneybatısında yaşamlarını sürdüren ve yer alan Karyalılar, burada yaşayan ilk Aeolian kolonisi öncesi MÖ 1. binyılın başlangıcından önce burada yaşamışlardır. İyonyalılardan sonra, Dorlar, bölgenin yanı sıra karşısındaki Yunan adalarının çoğunu kolonize etti. Oluşan Dorian ligi Knidos, Kos, Kamirus, Lindos, Rodos ve Halicarnassus’tan oluşuyordu. Persler geldiğinde bölgeye önemli miktarda özerklik tanındı, yerel uygulamalar emredildi ama Perslere olan bağlılığı nedeniyle bölge halkı kültürel yapısı korunmaya çalışıldı.

M.Ö. 4. yüzyılda Mausolos bölgenin yönetimini yaptı ve Caria’yı harika hale getirdi. Yunan hatlarıyla şehirleri modelledi ve Carian filosunu genişletti ve yakında Halicarnassus Caria’nın gelişmekte olan merkezi oldu. M.Ö. 430 yılında Halircarnassus’ta doğmuş olan yazılı tarihin babası Herodotus’tan Caria hakkında çok şey biliyoruz. Sadece Caria’nın değil, bilinen dünyanın çoğunun yaşamını ve zamanlarını, Yunanlılar ve Persler arasındaki çatışmanın tarihinde ayrıntılı olarak kaydetmiştir. Sizin için en iyi gulet seçenekleri için lütfen bizimle iletişime geçin veya Marmaris kiralık gulet sayfamızdan talebinizi gönderin.

Büyük İskender Küçük Asya’yı taradığında, ona bağlılıklarına rağmen, Karyalıların bağımsızlığını bıraktı. Marmaris kiralık gulet filosunda birçok çeşit gulet bulunmaktadır. İskender’in ölümünü takip eden mücadelelerde, Roma ve Bizans egemenliği altında  geriledi ve yakın zamana kadar Türkiye’nin neredeyse bir parçası olarak görülüyordu. Geçtiğimiz yüzyılın başlarında muhalif yazarlar ve sanatçılar, İstanbul’un lezzetlerinden Bodrum’a sürgün edildi.

Son 25 yıl boyunca turizm bölgeye refah getirmiş durumda ve daha erişilebilir kıyıların bazı çevresinde çok sayıda tatil köyü inşa edilmiştir. Bu somut doygunluk şüphesiz Bodrum yarımadası da dahil olmak üzere bölgenin bazı bölgelerinin cazibesini ortadan kaldırmıştır, ancak neyse ki kıyılarda derin körfezlerde yeterince uzak ve vahşi alanlar bulunmaktadır.

Marmaris kiralık gulet
Marmaris kiralık gulet

Marmaris Kiralık Gulet Modelleri ve Acentaları Hakkında

Gökova Körfezi’ndeki Ören sahilinden Serçe Limanı’na kadar uzanan sahil şeridi, şimdiden özel bir çevre koruma alanıdır. Buradaki çalışmalara başlamak için doğayı yok etmek isteyen güçlere karşı çevreyi korumak isteyen bir araştırma projesi vardır. Bodrum ve Marmaris, Türkiye’de kiralanan yatların başlıca merkezlerinden iki tanesidir ve Mayıs ayı başlarında Marmaris’te haftasonu acentaları bulunmaktadır. Karya kıyılarının etrafında ve Likya sahili boyunca Türkiye’deki en büyük yatların yoğunluğunu bulacaksınız. Birçoğu, Marmaris kiralık gulet filosundaki guletler gibi Türkiye’ye ait tekneler, ancak birçoğu da bu eşsiz sahilleri keşfetmek için Yunanistan’dan karşımıza çıkıyor. Marmaris koyları yüksek dağların arasında yer alır ve ormanlarla kaplıdır. Yeterli derinliğe sahip koylarda demir atmak kolaydır fakat yine de Marmaris kiralık gulet turu yapan tatilcilerin dikkatli olmasında yarar var. İlkbahar ve sonbahar aylarında lodos rüzgarları ile etkilenen koylarda dikkatli olunması gerekmektedir. Marmaris in sahip olduğu tüm olanaklardan bölge içindeki koylardan da kiralık gulet tatilcilerinin yararlanması mümkündür. Tüm koylara kara yolu ile ulaşılabilir. Su sporları, yeme içme, bakım onarım, otel ve benzeri gibi imkanlara ulaşmak mümkündür.

Yüksek sezon zamanında koylar günübirlikçi kiralık gulet lerle ve yerel halk ile dolmaktadır. Sakinlik ararsanız koylara öğleden sonra gitmenizde yarar vardır. Marmaris yat ve kiralık gulet turizminin öenmli bölgelerinden olduğu için büyük marina ve iskelelere sahiptir. Tekne satış ve kiralama firmaları, su sporları merkezleri, dalış okulları oldukça fazladır. Her türlü talep ve bütçeye göre hizmet sunmaktadırlar. Tüm Türkiye’de olduğu gibi sezon uzun, Nisan ekim arası bol güneş almaktadır bölge.

Tarihi ve ören yerleri ile bezeli bölgede Marmaris kiralık gulet turu yapan tatilciler isterlerse rotalarına bu yerleri de dahil edebilirler. Dilerler ise Bodrum kiralık gulet filomuz ile farklı tur çizebilirler. Dalış turizmi açısından oldukça elverişli noktalara sahip Marmaris te 50den fazla dalış mevkii bulunmaktadır. Bu bölgeleri ve önemli koyları inceleyelim isterseniz.

Bölgedeki Önemli Koylar

Marmaris ve Datça arası bir haftalık bir tur için idela bir rota planı oluşturmaktadır. Marmaris körfezinden Hisarönü koyuna ve Knidos antik şehrine kadar yer edinen bu mavi rota boyunca Çiftlik koyu, Bozuk Kale (Antik Loryma), Bencik ve Kargı koyları, Datça, Kızılada, Bozburun, Kadırga, Kumlubük ve Karya bölgesinin popüler antik kenti Knidos harabelerini ziyaret edebilir, doğa ve tarih ile harmanlanmış harika bir kiralık gulet tatili geçirebilirsiniz. Antik tiyatronun hemen önündeki plajdan turkuaz sulara atlayabilirsiniz.

Merkeze 45 km uzaklıktaki Selimiye koyu doğal yapısı gereği oldukça güvenli ve önemli bir kiralık veya özel gulet tekne sığınma ve bağlanma yeri. Kötü hava şartlarında adeta insan tarafından tasarlanmışçasına güvenli bir mekan sunmaktadır. Koya kara ile ulaşım olduğu için günübirlikçi tatilciler ve kiralık gulet turu yapanlar da gelmektedir. Yeme içme için küçük işletmeler, balıkçı restoranlarına Marmaris kirak gulet tatili yapan deniz severlerin mutlaka uğramasını tavsiye ediyoruz.

Marmaris kiralık gulet fiyatları
Marmaris kiralık gulet fiyatları

Marmaris in diğer popüler yerlerinden biri de Orhaniye’dir. Kıyı boyunca restoranlar, hediyelik eşya satan tesisler vardır. Marmaris-Bozburun karayolu tarafında, marketler, deniz malzemeleri satan bir mağaza da yer almaktadır. Kiralık gulet kaptanları veya tekne sahipleri buradan küçük malzeme gereksinimlerini sağlayabilirler. Orhaniye’ den Marmaris, Selimiye ve Bozburun’a düzenli dolmuş seferleri vardır ve bu nedenler günübirlik turizm açısından sezon yoğun geçmektedir. Cumartesi günleri semt pazarının da kurulup taze meyve sebze satışının yapıldığı Orhaniye’de sağlık ocağı ve bir banka ATM si de bulunur. Tankerle kiralık gulet veya teknelere yakıt temin edilir.