7/24 Destek +90 538 211 45 67
kos'da ne yenir

Kos’da Ne Yenir

Bodrum’a 8 mil uzaklıkta bulunan Kos Adası, zengin bir tarihe sahiptir. Tarih boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Bu kültürel çeşitlilik Kos Mutfağına da yansımıştır. Özellikle Akdeniz ve Yunan mutfaklarının hakim olduğu Kos’da ne yenir, gelin birlikte görelim.

Kos mutfağı denince akla ilk gelen deniz mahsulleri ve meze çeşitleridir. Deniz mahsullerinden ahtapot ızgara, kalamar tava, karides, deniz tarağı, midye başta olmak üzere tüm balık çeşitleri bulunmaktadır. Başlıca mezeler, bize de hiç yabancı olmayan tarama, cacıki, patlıcan ezme, fava yanı sıra Yunan salatası ve saganakidir. Saganaki, kaşar peyniri ve hellim peyniri ile yapılan bir çeşit peynir kızartmasıdır. Hemen her balık restoranında bu başlangıç ve meze çeşitleri servis edilmektedir.

Kos’da ne yenir… Tabi ki pitaridia, lampropites, katimeria gibi yerel yemekler mutlaka denenmelidir. Pitaridia, düğünlerde ve çeşitli yerel şenliklerde mutlaka yapılan bir tür lazanyadır. Et suyu, domates sosu ve yerel peynirlerden myzithra ile hazırlanmaktadır. Lampropites ise özellikle Paskalya Bayramında yapılan bir hamur işidir. Katimeria, geleneksel bir hamur işi tatlısıdır. Katmere benzemektedir. Üzerine bal, keçiboynuzu şurubu, ya da epsima denen Kıbrıs’a has üzüm şurubu dökülerek servis edilmektedir.

Kos Adası’nda ekmeklerde oldukça lezzetlidir. Özellikle nohut ve defne yapraklarıyla mayalandırılan özel ekmek çeşitleri ilgi görmektedir. Yine Kos’da ne yenir diye soranlara önereceğimiz farklı bir lezzette kekik balıdır. Enfes bir tadı vardır.

Bizim damak tadımıza ve kültürümüze yakın helva, baklava, bulgur pilavı, yaprak sarması da Kos Adası’nda karşımıza çıkan yemek ve tatlılardır. Yunan döneri olarak bilinen Gyros, tavuk ya da domuz etinden yapılmaktadır.

kos'da ne yenir
Kos’da ne yenir

Kos’da Ne Yenir? – Yunan Mutfağı

Kos’da ne yenir… Kos Adası’nda karşımıza çıkan yemekler ağırlıklı olarak Yunan Mutfağı ürünleri olup, İtalyan Mutfağı ve Türk Mutfağının esintileri ile karşılaşılmaktadır. Yemeklerde ağırlıklı olarak zeytinyağı kullanılmaktadır. Taze sebzeler, yeşillikler, zengin zeytin ve peynir çeşitleri ön plandadır. En çok kullanılan sebzeler kabak ve patlıcandır. Tatlılarda kullanılan ürünler bal, yoğurt, ceviz ve fındıktır. Özel hamur tatlılarına daha fazla rastlanmaktadır. Kos Adası’na özgü yoğurtlu dondurma da mutlaka tadılması gereken lezzetlerden biridir.

Farklı lezzetler denemekten uzak duranlar için Kos’da ne yenir… Türk Mutfağına yakın lezzetlerden olan geleneksel Yunan yemeği Yemista, Yunan Musakkası, Souvlaki, lahana dolması, tiropita denen muska böreği, loukomades yani lokma ve revani  Kos Adası’nda karşımıza çıkmaktadır. Yemista Yunanca da doldurma demektir. Buradan da anlayacağımız gibi özellikle domates ve biber dolmasıdır. Sığır eti, pirinç, bol maydanoz ve nane ile hazırlanan yemek fırında pişirilmektedir.

Farklı lezzetler denemek isteyenler için Kos’da ne yenir konusuna değinecek olursak mutlaka domates reçeli ve fıstık reçeli tadılmalıdır. Şaraplı peynirleri özellikle tercih edilmelidir. Tiri tis posas ve krasotiri denen bu peynirler, lezzetli Kos Adası şarapları ile yapılmaktadır. Ayrıca kokkinotiri denen kızıl peynir yöresel lezzetler arasındadır.  Kesinlikle denemenizi önereceğimiz kanelada denen tarçın şurubu ve sumada denilen acı badem şurubudur. Farklı ve çok hoş bir lezzete sahip bu şurupları denemekle kalmayıp yanınızda getireceğinizin garantisini veriyoruz.

Kos’da ne yenir, hangi yemekler mutlaka tadılmalıdır yanı sıra Kos’ta ne içilir konusuna da değinmek isteriz. Özellikle tavsiye edeceğimiz frappé, Yunan kahvelerinin başında gelmektedir. Yaz aylarında tercih edilen frappé, süt köpüğünün ile hazırlanan buzlu kahve içeceğidir. Ayrıca Yunanistan’a özgü Greek Coffee, Türk kahvesine benzemektedir. Sakız likörü mastika ve uzo geleneksel Yunan içecekleridir. Ayrıca Kos Adası’nın şaraplarının mutlaka tadına bakılmalıdır. Organik meyvelerden yapılan lezzetli şaraplarının tadı neredeyse dünyanın birçok yerinde tercih edilmektedir. Kos Birasını da denemenizi öneriyoruz.

Kos Adası festivalleri de farklı lezzetleri tadacağınız etkinliklerdir. Ağustos ayında Kos Adası’na gidecekseniz mutlaka Şarap festivaline katılmanızı öneriyoruz. Yöresel Kos Şaraplarının zengin seçeneklerini bulabilirsiniz. Ayrıca Eylül ayında gerçekleşen Balık festivalinde de birbirinden lezzetli deniz ürünlerinin tadına bakabilirsiniz.

Kos kiralık yat seçenekleri ile Kos Adası’na gitmeyi düşünenler için Kos’da ne yenir, ne içilir konusunda verdiğimiz bilgiler yanı sıra Kos Adası’ndan neler alınır ve getirilir konusuna değinmek istiyoruz. Özellikle Kos Adası tatilinizden dönerken sevdiklerinize adaya has şuruplar, peynirler, uzo, Kos Likörü getirebilirsiniz. Hem farklı hem de lezzetli bir hediye olacaktır.